Čipovanie zvierat

Čipovanie psov, mačiek a fretiek 

Čipovanie znamená nezameniteľné označenie zvierat pomocou mikročipu aplikovaného do podkožia zvieraťa. Čipovanie je momentálne v SR dobrovoľné, povinne musia byť čipované iba tie psy, mačky a fretky, ktoré cestujú mimo SR. 

Mikročip sa aplikuje pomocou aplikátora (podobá sa väčšej ihle) do podkožia na ľavú stranu krku zvieraťa. 

Jeho veľkosť je podobná zrnku ryže, aplikácia je rýchla, jednoduchá, takmer nebolestivá. Pes si prítomnosť čipu neuvedomuje. Materiál, z ktorého je čip vyrobený, je nedráždivý, ale podporuje jeho prichytenie v mieste aplikácie. Putovanie čipu v podkoží je zriedkavé, ale nie vylúčené.  

Prečo čipovať svoje domáce zvieratko?

  1. V prípade straty alebo odcudzenia je zvieratko ľahko identifikovateľné a je možné ho vrátiť majiteľovi
  2. Podmienkou vystavenia cestovného pasu je začipované zvieratko

Evidencia čipovaných zvierat

Všetky čipované zvieratá sú evidované v Centrálnom registri spoločenských zvierat (https://www.crsz.sk), ktorý je vedený Komorou Veterinárnych lekárov SR. Údaje sú v elektronickej databáze a nie je nutné spolu s čipom vystavovať aj pet pas.
Centrálny register obsahuje všetky údaje o čipovanom zvierati:

  • druh zvieraťa, meno ,vek, pohlavie,plemeno, farba srsti
  • meno, adresa a kontaktné údaje majiteľa
  • údaje o očkovaní, ošetrení proti vonkajším a vnútorným parazitom

Ak je potrebné overiť totožnosť zvieraťa, čítačkou sa zosníma číslo mikročipu, ktoré sa vyhľadá v registri zvierat. Zariadenia na čítanie mikročipov sú bežne dostupné vo veterinárnych ambulanciách, útulkoch, záchytných staniciach zvierat, letiskách a pod.

Kedy čipovať ?

Neexistuje žiadna minimálna veková alebo váhová hranica od kedy je čipovanie možné. Skúsenosť hovorí, že aj niekoľko týždňové šteniatka čivavy vedia zniesť aplikáciu čipu statočne. Obranná reakcia psíka pri čipovaní súvisí skôr s jeho citlivou povahou ako bolestivosťou zákroku. A veľkú rolu zohrávajú aj zbytočné obavy majiteľa, ktoré pes vycíti a podľa toho sa aj správa. 

www.veterinarmoldava.sk

TOPlist