Očkovania
Očkovanie mačiek
Očkovaním mačiek môžeme začať už takmer vo veku šesť týždňov. inak, ale očkovanie je najúčinnejšie pri 6-8 týždňov veku. Mačky na rozdiel od psov dostávajú opakované kombinované očkovanie na ich úplnú ochranu.
• Pre mačky vo veku 6-8 týždňov sa podáva tzv. kombinovaná vakcína proti infekčnej gastroenteritíde, a tracheálnemu zápalu a proti horúčke)
• Pre mačky vo veku 8-10 týždňov (približne dva týždne po poslednej vakcinácii) sa podáva kombinovaná vakcína.
v posledných rokoch v našej krajine je stále viac a viac ľudských zranení spôsobených besnými mačikami, preto je veľmi dôležité, aby vaša mačka bola chránená proti besnote.
Efektívny postup očkovania psov je nasledujúci:
• 1-2 mesiacov veku: Prvé očkovanieslúži ako dávka základného očkovania proti Parvo vírusu, ktorý ich chrání proti črevným zápalom. Toto prvé očkovanie je veľmi dôležité, pretože vírus je tým nebezpečnejší, čím mladší je pes. Keď zviera nie očkované môže do dvoch dní zomrieť.
• 7-8 týždňov veku: Očkovanie proti Parvovírusos enteritídy.
• 9-10 týždňov veku: psi kombinované očkovanie. (Psie parvovírus, psinke, psie búdy, hepatitída, leptospiróza).
• 11-12 týždňov veku: Očkovanie proti Parvovírusos enteritídy.
• 13-14 týždňov veku: kombinované očkovanie. proti psiu parvovírusu, psinke, kotercovému kašlu, hepatitíde, leptospiróze
• 15-16 týždňov veku: očkovanie proti besnote.
POZOR! Jedná sa o POVINNÉ OČKOVANIE
• 4 až 5 mesiacov veku: odporúčané očkovania proti lymskej borelióze (opakovanie po 4 týždňoch)
• Do 6 mesiacov: Opčkovanie očkovanie proti besnote. POZOR! POVINNÉ OČKOVANIE!
• 12 mesiacov veku: Kombinované očkovanie proti Infekciám raz ročne.
• Prvé očkovanie proti besnote je potrebné opakovať po 6 mesiacoch! • Druhé kombinované očkovanie proti besnote po uplynutí 1 roka od dátumu prvého očkovania proti besnote. Toto očkovanie sa musí každý rok opakovať.Vzhľadom k tomu, že v našj krajine je veľká hrozba výskytu infekcie kliešťami, psov rozhodne stojí za to očkovať aj proti lymskej borelióze.
Očkovania
Očkovanie chráni zvieratá proti infekčným ochoreniam. V neposlednej rade musíme očkovanie pravidelne robiť pre ich zdravie. Imunitný systém novonarodeného zvieraťa nie je pripravený pre kontrolu patogénov v prostredí, takže proti rôznym infekciám potrebujú ochranu. Je dôležité vedieť, že očkujeme len zdravé zvieratá, pretože imunitný systém zvieraťa by mŕtvy alebo aktívny vírus mohol oslabiť.
Kombinovaná vakcína
Kombinovaná vakcína poskytuje ochranu proti mnohým závažným ochoreniam našich obľúbencov. Takto ušetríme zvieratá a ich majiteľov od časovo náročných tortúrl. Podaná kombinovaná vakcína obsahuje protilátky proti parvovírusu, psinke, kotercovému kašlu, hepatitíde, leptospiróze svojimi účinnými látkami.
Vakcíny
Účinnosť a dôležitosť očkovania nespochybňuje nikto. Vakcíny obsahujú patogén ochorenia. Podaním vakcíny telo vyvinie imunitu proti konkrétnym patogénom. Imunita tela je komplexná obranná reakcia na ochranu pred infekčnými ochoreniami. Vakcíny vytvoria telu vlastný obranný systém na novšie, reálne infekcie, a organiumus takto sa rýchlejšie vynorí z tejto nákazy. Vakcinácia produkuje v tele veľké množstvo protilátok, takže imunitný systém ich dokáže rýchlejšie a účinnejšie zničiť. Podané vakcíny netrvajú až do konca života zvieraťa, takže očkovania treba periodicky opakovať. Napríklad v prípade ak sa do tela dostane veľké množstvo patogénov, a tým sa zvýši jeho patogénna kapacita, alebo v prípade, že zviera sa nachádza vo vážnej stresovej situácii, alebo oslabujú jeho imunitný systém iné choroby a lieky, občasné očkovanie už nie je schopné bojovať proti infekciám, môžu sa objaviť príznaky ochorenia.
Očkovanie psov
Očkovanie proti vnútorným parazitom:
- vo veku šteniat 2-12 týždňov sa odporúča každé dva týždne, potom až každé tri mesiace liečiť širokospektrálnym protiparazitným produktom
Očkovanie proti vonkajším parazitom:
V posledných rokoch v našej krajine vplyvom zmeny klímy je stále bežnejší výskyt hlísty zvanej Dirofilaria repens , ktorá sa šíri hlavne sprostredkovane komármi. Larvy červu unášané v krvnom riečisku dosiahnu rôzné orgány, a často veľa prepletených kapilárnych oblastí, a to najmä v koži a oku. Frekvencia ľudských infekcií sa môže znížiť ochranou domácich zvierat. (Advokát, Stronghold)