Ultrazvukové vyšetrenia

Aká je starostlivosť o psíka po zákroku ?

Nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť, psík môže ešte v ten deň piť aj jesť, výnimkou sú niektoré komplikované zákroky, po ktorých je nutné dodržať pokyny od veterinára ohľadne následnej hladovky, aby sme dopriali dutine ústnej potrebný čas na hojenie.

Ultrasonografické vyšetrenie brušnej dutiny

Odhalí zmeny štruktúry orgánov, prítomnosť nádorov...

Niečo o čistení zubov ultrazvukom...

Jediná, naozaj efektívna a precízna metóda ako zbaviť svojho psa nepríjemného nánosu zubného povlaku a kameňa je vyčistenie zubov za pomoci špeciálneho prístroja - zubného ultrazvuku.

Kedy je vhodné dať vyčistiť zuby ultrazvukom ?

Ak Váš psík patrí medzi rizikové plemená, ktoré majú predispozíciu k ukladaniu zubného kameňa - yorkshírsky teriér, maltézsky psík, čivava, bišónik, shit-zu, lhasa apso a všetky iné plemená do 10 kg hmotnosti, určite sa čisteniu zubov počas jeho života nevyhnete. Buď budete psíkovi pravidelne čistiť zuby za pomoci zubnej kefky a pasty alebo sa asi budete musieť zmieriť s tým, že raz za čas mu bude nutné zubný kameň odstrániť ultrazvukom. Nie je to však nič hrozné, je to bežný rutinný zákrok, ktorý sa vykonáva v skoro každej veterinárnej ambulancii.

Častokrát sa stane, že už sami majitelia vyhľadajú veterinára s tým, že psovi smrdí z papule a chceli by s tým niečo robiť. Alebo psík začne slintať, mať problémy s prijímaním potravy, prípadne sa vyskytne opuch v tvárovej oblasti, najčastejšie pod okom. Veterinár psíka vyšetrí a v prípade potreby odporučí stomatologické ošetrenie.

Ako prebieha samotné čistenie ?

Najskôr sa zhodnotí celkový zdravotný stav a vek pacienta a dohodneme sa či je nutné rozsiahlejšie predoperačné vyšetrenie (rozbor krvi, kardiologické vyšetrenie) alebo príprava na zákrok (infúzia, antibiotiká, analgetiká). Pred samotným zákrokom je nutná 10-12 hodinová hladovka (nekŕmiť), vodu nie je nutné obmedzovať.
Pred zákrokom sa s majiteľom dohodneme na rozsahu zubného ošetrenia v prípade, že bude nutný ďalší zásah ako napr. extrakcia zuba, korekcia prerastajúceho ďasna, či liečenie a rekonštrukcia zuba výplňou v prípade kazu, či fraktúry zuba.

Treba poznamenať, že na rozdiel od humánnej stomatológie, u zvierat takéto ošetrenie nie je možné pri plnom vedomí. Psíka totiž nie je možné presvedčiť, aby si ľahol na bok a 40 minút sa nehýbal, kým mu neočistíme zuby. Z tohto dôvodu je nutné psieho pacienta sedovať, čo znamená uviesť ho do slabšej celkovej anestézie. Po príchode na zákrok mu do stehenného svalu aplikujeme lieky na celkové zkľudnenie, nasleduje zavedenie intravenóznej kanyly, pomocou ktorej aplikujeme ďaľšie anestetiká a infúziu. Kanyla nám umožňuje aj okamžite zasiahnuť v prípade akýchkoľvek abnormálnych reakcií, či komplikácií v súvislosti s anestéziou. Do priedušnice sa zavedie dýchacia kanyla (tracheotubus), ktorá utesní dýchacie cesty a tak zabraňuje prípadnému vniknutiu tekutiny, či krvi z dutiny ústnej v súvislosti so stomatologickým ošetrením. Tracheotubus súčasne udržuje dýchacie cesty priechodné a umožňuje aplikáciu kyslíka a anesteziologických plynov v prípade potreby.
Vždy začíname ošetrenie chrupu odstránením zubného kameňa ultrazvukom. Je to prístroj, ktorý vibračnými pohybmi jeho násadca pri kontakte so zubným kameňom narúša jeho integritu a tým ho odstraňuje, zároveň prístroj strieka jemný prúd vody, čím chráni zub od prehriatia a oplachuje nečistoty a uvoľnený kameň. Takto očistená zubná sklovina sa následne leští iným prístrojom so špeciálnou gumovou násadkou pomocou rotačných pohybov, aby sa zahladili mikroskopické nerovnosti skloviny a tým sa znemožní uchytenie zubného povlaku v budúcnosti. Na záver aplikujeme na zuby a ďasná dezinfekčný gel s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom. Súčasťou procedúry je podrobné zhodnotenie stavu každého zubu, ďasien, skusu, počtu zubov a záznam do zubnej karty pacienta.
Niektorí pacienti budú potrebovať antibiotickú kúru alebo lieky proti bolesti.

Ako dlho zákrok trvá ?

Psík väčšinou u nás strávi cca 2 hodiny, ak ide iba o samotné čistenie zubov. Ak je nutné pristúpiť ku komplikovanejšiemu ošetreniu, zákrok sa samozrejme predlžuje o čas, ktroý je na tento úkon potrebný. O približnej dĺžke zákroku u Vašeho psíka budete informovaní ešte pred samotným čistením na základe posúdenia stavu chrupu a nutných úkonov veterinárom.

www.veterinarmoldava.sk

TOPlist